top of page

Kūrybiškumas. Kaip tapti kūrybišku.
Jeigu teko žiūrėti animacinį filmuką “Ledo šalis”, tai jame yra tokia scena, kai mažoji Anna prašo savo sesutės Elzos, turinčios ypatingų galių, pagaminti sniego. Ir Elza, savo mažom rankytėm išburia sniego gniūžtę, o vėliau ir visą pokylių salę paverčia didele ledo čiuožykla.


Daugeliui gali atrodyti, kad galią kurti turi talentingi, jau su kūrybiškumo genais gimę žmonės. Ir kuomet jie mato kuriančius žmones aplink save - jiems tai gali atrodyti, kaip stebuklas ar duotybė, kuri skirta tik išrinktiesiems. Iš tiesų, viskas yra daug paprasčiau ir be jokios magijos, jei pasidomėsime plačiau, kas gi yra tas kūrybiškumas.


Kūryba - tai toks procesas, kuomet sujungiamos jau esamos skirtingos detalės į vieną visumą tokiu būdu, kuriuo dar niekas nėra anksčiau sujungęs.


Pavyzdžiui, fotografas, kurdamas naują portretą turi pasiruošęs įvairių pavyzdžių iš skirtingų nuotraukų ir derindamas prie žmogaus skirtingas detales gauna visiškai naują, nematytą paveikslą. Arba žmogus, paėmęs skirtingas idėjas iš skirtingų šaltinių, gali jas taip susisteminti, kad tai gali virsti net visai nauja mokslo šaka.


Pavyzdžių yra labai daug. Ir nors būti kūrybiškam nėra lengva, beveik visos puikios idėjos gimsta panašiai. Šiame straipsnyje noriu pasidalinti J. W. Young’o aprašytu kūrybos procesu.1940 m. Reklamos vadovas Jamesas Webbas Youngas išleido trumpą vadovą „ Idėjų gamybos technika“ . Youngas tikėjo, kad kūrybinio ryšio procesas visada vyksta penkiais etapais.


Kūrybinis procesas


1. Rinkite naują medžiagą. Iš pradžių mokymosi etapas. Šiame etape sutelkite dėmesį į 1) konkrečios medžiagos, tiesiogiai susijusios su jūsų užduotimi, mokymąsi ir 2) bendrosios informacijos rinkimą apie jus dominančią sritį.


Pavyzdžiui, norite pradėti kepti keksiukus. Susiraskite keksiukų kepimo receptą ir iškepkite jį. Tuomet susiraskite bendros informacijos apie keksiukų kepimo subtilybes ir išanalizuokite jas.


2. Kruopščiai išnagrinėkite surinktą informaciją. Šiame etape jūs nagrinėjate tai, ko išmokote, pažvelgdami į faktus iš skirtingų pusių ir eksperimentuojate derindami įvairias idėjas.


Mūsų pavyzdyje - tai būtų eksperimentavimas su keksiukų tešlos bei įdarų skoniais, derinant skirtingus receptus tarpusavyje.


3. Nusišalinkite nuo užduoties. Leiskite sau atsiriboti nuo užduoties ir eikite daryti ką nors kita, kas jus jaudina ir suteikia energijos.


4. Tegul jūsų idėja grįžta pas jus. Tam tikru momentu, bet tik po to, kai nustosite apie tai galvoti, jūsų idėja grįš naujų įžvalgų pavidalu ir su nauja energija veikti.


Šiame etape jums gali gimti unikali keksiuko įdaro ar jo papuošimo idėja.


5. Suformuokite ir plėtokite savo idėją remdamiesi atsiliepimais. Tam, kad bet kokia idėja turėtų pasisekimą, turite ją išleisti į pasaulį, pateikti kritikai ir prireikus pakoreguoti.


Pavaišinkite savo iškeptais keksiukais šeimos narius. Kartais geriausi kritikai būna visai šalia mūsų :-)


Šie kūrybos etapai galioja kiekvienai gyvenimo sričiai. Net ir kuriant jūsų pačių gyvenimą. Kūrybiškumas yra išmokstamas gebėjimas. Kurkite, eksperimentuokite, dalinkitės savo kūryba su kitais. Pasauliui reikia žmonių, kurie išleidžia kūrybinį darbą į pasaulį. Tai, kas jums atrodo paprasta, kitam gali atrodyti unikalu. 


Bet to niekada nesužinosite, nebent nuspręsite dalintis savo kūrybos vaisiais.


Jeigu jums patiko šis įrašas, pasidalinkite savo įžvalgomis komentaruose. O jeigu manote, kad ši informacija sudomins ir jūsų draugus, tai kviečiu juo dalintis.


Alla.


35 views0 comments

Comments


bottom of page