Konfidencialaus pokalbio metu padedu klientui pačiam rasti atsakymus į rūpimus klausimus. Mano pagrindinis tikslas - parodyti žmogui būdus, kuriais jis galėtų savarankiškai naudotis, ieškodamas atsakymų į rūpimus klausimus. Esant poreikiui ir klientui sutinkant, dalinuosi savo sukaupta patirtimi ir gerąja praktika.
Sesijos vyksta gyvai arba internetu. Stengiuosi klientui sukurti tokią aplinką, kurioje jam būtų jauku ir saugu. Tai gali būti pokalbis prie židinio, jaukioje kavinėje ar pasivaikščiojimas parke. Pirmasis pokalbis skirtas susipažinti su klientu ir yra nemokamas. Po pirmojo pokalbio nustatome individualių sesijų dažnumą, priklausomai nuo sprendžiamos problemos pobūdžio. Efektyvesniam problemos prendimui siūlomas savarankiškas darbas tarp sesijų.
TRYS SUVOKIMO POZICIJOS
Greičiausiai daugelis iš jūsų esate girdėję istoriją apie dramblį ir šešis akluosius, kurie ginčijosi apie tai, kas yra dramblys, pažindami tik vieną dramblio kūno dalį. Ši istorija labai gerai atspindi dažnų konfliktų ir nesusipratimų priežastį, kai situacijose, susijusiose su kitais žmonėmis, mes nesugebame matyti pilno vaizdo, o laikomės įsikibę savo suvokimo pozicijos. Suaugę žmonės natūraliai turi gebėjimą, tarsi, išeiti už savo „aš“ ribų ir pasižiūrėti į situaciją kitų žmonių akimis. Nežiūrint į iš pirmo žvilgsnio atrodantį paprastumą, tai ne visada yra lengva padaryti.
Dažniausiai mes vertiname situaciją iš savo asmeninės pozicijos, vadovaudamiesi savo interesais ir vertybėmis. Tai asocijavimasis su savimi. Ši pozicija susiformuoja pati pirmoji. Maži vaikai net nenutuokia, kad kažkas situaciją ir pasaulį apskritai gali matyti kitaip negu jie. Jie nesupranta, kaip jų galima nesuprasti.
Paauglystėje, bręstant asmenybei mums tampa svarbu įsitvirtinti bendraamžių tarpe. Paauglystėje vyksta lytinė branda. Todėl vis svarbesni darosi santykiai su priešinga lytimi. Kad užkariautumėme bendraamžių pagarbą ar priešingos lyties prielankumą turime adekvačiai įvertinti, kokie yra jų poreikiai, vertybės ir interesai. Atsiranda gebėjimai pamatyti pasaulį kito žmogaus akimis.
Vėlesniame amžiuje, kai išsivysto analitinis - refleksinis mąstymas, pradedame mąstyti priežasties - pasekmės kategorijomis. Kai suvokiame, kad yra ne tik aš ir kiti (tai būdinga antrajai pozicijai), bet kad ir tie kiti yra labai skirtingi ir turi skirtingus interesus. Trečiojoje pozicijoje labai svarbus yra atsiribojimas nuo emocijų, nuo kategorijų “patinka”, “nepatinka”.
Robertas Diltsas siūlo dar papildomas tris pozicijas: asocijavimosi su sistema poziciją, multisisteminę poziciją ir dar kitaip vadinamą Angelo poziciją. Tai gebėjimas žvelgti iš savo gyvenimo, o gal net ir amžinybės pozicijų. Tačiau aprašant technikos pritaikymą, apsistokime ties trimis pozicijomis.
Ši technika geriausiai tinka bendravimo sunkumų, konfliktinių situacijų užklausoms spręsti. Tai gali būti santykiai su kolegomis, su pavaldiniu, su savo vadovu. Tai gali būti šeimos santykių situacijos. Santykiai su sutuoktiniu, su vaikais ir t.t.
KAIP NAUDOTI ŠIĄ TECHNIKA:
1. Įsivaizduokite, su kokiu žmogumi jūs norėtumėte pagerinti savo santykius ar išnarplioti konfliktinę situaciją. Tikslinga pasirinkti tokią situaciją, kurioje turite tęstinius santykius. Ypač tinka situacija, kai ruošiamasi pokalbiu su tokiu asmeniu.
11. Paklauskite savęs, kodėl jums svarbu išspręsti šią situaciją? Kas bus jei jūsų santykiai nepagerės? Kokia yra jūsų santykių istorija? Šie klausimai padeda ne tik išsiaiškinti motyvaciją, bet ir ją sustiprinti. Ši technika kaip ir daugelis kitų neturi prasmės, jei neturėsite motyvacijos jos išspręsti.
111. Įsivaizduokite ateityje laukiantį susitikimą. Kada bus jūsų artimiausias susitikimas? Apie ką jūs kalbėsite? Kokioje aplinkoje vyks jūsų pokalbis? Kaip jus būsite išsidėstę? Sėdėsite už stalo? Kalbėsite stovėdami? Čia pasiruošimas iš esmės ir pabaigiamas. Trijų suvokimo pozicijų technika yra skirta ne apskritai kalbėti apie probleminius santykius, bet pasiruošti būsimam pokalbiui.
1v. Sumodeliuokite situaciją tarsi pokalbis jau vyksta. Jei pokalbis turėtų vykti sėdint, atsisėskite būtent taip, kaip sėdėsite realioje situacijoje. Kaip viskas prasideda? Kaip elgiatės? Ką sakote savo pašnekovui? Kaip jis elgiasi? Kaip jaučiatės? Ką galvojate apie savo pašnekovą? Svarbu, kad kuo labiau įsijaustumėte į savo poziciją, kaip įmanoma detaliau išsakytumėte savo lūkesčius pašnekovui. Kaip jums atrodo, kodėl jis taip elgiasi? Kokio jo elgesio tikėtumėtės? Kaip jums atrodo, kokia bus pokalbio baigtis? Kokios pokalbio baigties jūs norėtumėte? Svarbu, kad išsakytumėte viską, ką galvojate ir jaučiate.
v. Atsistokite kelių metrų atstumu nuo įsivaizduojamos pokalbio vietos, tarsi būtumėte pašalinis asmuo ir stebėtumėte du besikalbančius žmones. Jūs galite matyti, kaip vyksta pokalbis, bet negalite girdėti. Kaip galėtumėte pakomentuoti šių dviejų žmonių pokalbį? Kaip jaučiasi kiekvienas iš jų? Kokia tikėtina šio pokalbio baigtis? Kuo kiekvienas iš jų prisideda prie tokios pokalbio baigties? Svarbu išeiti iš pirmosios, savo suvokimo pozicijos ir įvertinti įsivaizduojamą pokalbį atsiribojus nuo savo emocijų.
v1. Dabar atsisėskite į savo komunikacijos partnerio vietą ir įsijauskite į partnerio poziciją. Lyg būtumėte ne jūs, o jūsų partneris. Sėdėkite, kaip paprastai sėdi šis žmogus. Jauskitės kaip, paprastai jis turėtų jaustis. Ką jūs galvojate apie šį pokalbį? Ką galvojate apie savo dabartinį pašnekovą? Ką jaučiate šiam pašnekovui? Kokius jausmus jis jums sukelia? Jei galėtumėte pasakyti jam viską į akis, ką pasakytumėte? Svarbu, kad pilnai įsijaustumėte į savo pašnekovo poziciją ir komentuotumėte viską taip, kaip matote iš pašnekovo pozicijos. Dabar bus labai svarbus etapas. Paklauskite savęs, kokio elgesio jūs tikėtumėtės iš to žmogaus, kuris dabar sėdi priešais jus? Ką jis turėtų kalbėti? Kokius jausmus tai iššauktų jumyse? Ar jums tai būtų priimtina?
v11. Kai pašnekovo pozicijoje išsakote viską, ką jaučiate priešais jus sėdinčiam žmogui ir pasakote kokio elgesio iš jo tikėtumėtės, suvokdami kokios tikėtinos tokio elgesio pasekmės, sugrįžkite į praeivio poziciją, kuris grįždamas vėl mato besikalbančius. Negalėdamas girdėti, o tik matyti iš šono, kaip pašnekovai kalbasi, įvertinkime, kas pasikeitė šių dviejų žmonių pokalbyje? Kokius galima pamatyti pokyčius palyginus su prieš tai buvusiu pokalbiu? Jei viskas iki šiol buvo daroma teisingai, turite pradėti matyti tam tikrus pokyčius. Galite pamatyti tam tikrą pokalbio baigties rezultatą ar net sprendimą.
v111. Dabar galite sugrįžti į save. Dabar esate tas, kas esate. Dabar jūs galvojate savo mintimis ir jaučiate savo jausmus. Jūsų laukia pokalbis su jūsų pašnekovu. Kokį tikslą šiam pokalbiui kelsite dabar? Kokios norėtumėte šio pokalbio baigties? Dažnai pokalbiui keliami tikslai ir tikėtinas rezultatas akivaizdžiai skiriasi nuo tų tikslų ir rezultato, kuriuos žmogus būna įvardinęs technikos pradžioje. Koks bus jūsų elgesys šio tikslo pasiekimui? Ką sakysite savo pašnekovui? Kokią reakciją tikėtina tai iššauks? Kaip jis sureaguos?
Trijų suvokimo pozicijų modelio panaudojimo galimybės yra tikrai plačios. Šią techniką galima daryti ir vienam. Ji puikiai tiks ruošiantis svarbioms deryboms ar pardavimo pokalbiui, tačiau kiek rodo praktika, būtent kito žmogaus buvimas ir vedimas duoda maksimaliai įmanomą efektą.
Metodikos aprašymas paruoštas pagal informaciją pateiktą www.koucingopaslaugos.lt