top of page

GYVENIMO BALANSO RATAS

balanso ratas.jpg

Viena iš populiariausių koučingo technikų yra Balanso ratas. Jos autoriumi yra laikoma Merilin Atkinson, Eriksono universiteto steigėja. Balanso rato technika padeda tuomet, kai yra būtina įvertinti savo veiklos prioritetus. Tipinė situacija – “yra daug dalykų, kuriuos turėčiau daryti, bet nežinau nuo ko pradėti”.
​Šios technikos atlikimas gali užtrukti valandą ir dar ilgiau. Literatūroje galima aptikti įvairių šios technikos atlikimo variantų. Teisingiausios versijos, žinoma, nėra. Aš jums noriu pasiūlytą tą variantą, kurį naudoju pati koučingo sesijose.

Balanso rato technika gali būti naudojama labai įvairiuose kontekstuose. Tai gali būti Gyvenimo balanso ratas, kada jums reikia įvertinti savo gyvenimo sritis ir vertybes. Tai gali būti labiau fokusuoti atvejai – Mano profesinės veiklos ratas, Mano viešo kalbėjimo meistriškumo ratas ir pan.


KAIP NAUDOTI ŠIĄ TECHNIKA:


1. Įsivertinkite sau svarbias gyvenimo sritis, jų tarpusavio ryšį ir prioritetus. Tai padės pasirinkti, kokie yra jūsų artimiausi žingsniai, kuriuos turite padaryti. Jei tai bendras gyvenimo Gyvenimo balanso ratas, galite pavyzdžiui vardinti tokias savo gyvenimo sritis – Darbas, Sveikata, Šeima, Finansai, Laisvalaikis, Socialiniai santykiai, Saviugda. Balanso ratą galima pritaikyti ir labiau specifinei sričiai, pavyzdžiui  – Sveika gyvensena. Šiuo atveju rato skiltis galite pavadinti – Mityba, Aktyvus gyvenimo būdas, Sportavimas, Pozityvus požiūris ir pan. Sričių gali būti plius minus aštuonios. Nieko baisaus, jei jų bus daugiau ar mažiau.


2. Kokiam laikotarpiui norėtumėte įvertinti savo gyvenimo sritis?  Galite pasirinkti mėnesio, metų arba net kelerių metų laikotarpį. Tuomet įsivaizduokite, jog kiekvienas sektorius yra sugraduotas nuo vieneto iki dešimties.
Kas jums būtų dešimtukas Darbo sektoriuje? arba Kaip norėtumėte, kad atrodytų jūsų situacija šiame sektoriuje po numatyto laiko tarpsnio?  Čia tikrai nereikėtų gailėti laiko. Kuo jūs ryškiau įsivaizduosite, kokio rezultato norite, tuo didesnė yra motyvacija to siekti, juo realesnis bus planas, kurį jūs susidarysite šiam rezultatui pasiekti. Tokiu būdu pereinama per visus balanso rato sektorius.

 

3. Dabar galima atlikti tarpinę refleksiją. Ką jums davė tai, ką jūs dabar atlikote? Neretai, ypač jei balanso rato technika daroma pirmą kartą, atsiranda visa eilė minčių ir įžvalgų. Šios technikos poveikį gerokai sustiprina, jei techniką atliekate ant popieriaus savo ranka piešdami ratą ir užrašydami sričių pavadinimus.


4. Tuomet pereiname prie kito technikos etapo. Kokiu balu įvertintumėte dabartinę šios kiekvienos srities būklę?  Tas įvertinimas gali būti ir du, ir penki, ir aštuoni balai. Paklauskite savęs, kodėl tam tikrą sritį įvertinote tam tikrais balais? Svarbu, kad įvardintumėte tai, kas jau yra pasiekta šioje srityje. Jei savo sveikatą įvertinote penkiais balais, įsivardinkite kodėl net penkiais balais. Ką tokio šioje srityje nuveikėte, kad jau suteikėte net penkis balus.

Tuomet užduokite sau klausimą su akcentu kitoje vietoje. Kodėl šią situaciją jūs įvertinote tik penkiais balais? Tokiu būdų įsivertinsite tai, ką dar galima būtų padaryti šioje srityje. Taip pereinama per visas jūsų paminėtas gyvenimo sritis.


5. Tuomet sujunkite pažymėtus balus savo piešinyje. Akivaizdu, kad sričių vertinimas gali svyruoti net ir labai plačiose ribose. Tai yra puiki vizualinė metafora pamatyti kokia yra situacija jums reikšmingose gyvenimo srityse. Tai turi tokį stiprų poveikį todėl, kad paprastai žmogus savo vaizduotėje nėra pajėgus be specialių pastangų susikurti tokį vaizdinį. 


6. Dabar galime judėti toliau. Geras klausimas šioje vietoje būtų – “Kurio sektoriaus pajudinimas duotų didžiausią teigiamą efektą visam ratui?”  Ieškodami atsakymo į šį klausimą priežasties – pasekmės ryšiais susieja visas technikos atlikimo metu paliestas temas. Tuomet galite pasirinkti nebūtinai tą sritį kuri įvertinta pačiu mažiausiu balu. 


7. Tuomet pereiname prie veiksmų plano sudarymo. “Ką konkrečiai planuotumėte daryti?” “Kokie būtų terminai?” “Kokios kliūtys jums galėtų sutrukdyti įgyvendinti numatytus veiksmus?” “Kaip galėtumėte įveikti iškilusias kliūtis?”.

Štai toks galėtų būti Balanso rato technikos algoritmas. Tačiau kur kas svarbiau, kad jūs turėjote galimybę pereiti per visas jums reikšmingas sritis, įsisąmoninti, ko jūs norite kiekvienoje iš jų ir ką reikėtų padaryti jų pasiekimui.

Šia techniką galima atlikti pačiam sau. Algoritmas ir žingsniai tikrai nėra sudėtingi ir bet kas gali pats sau pasidaryti tokį balanso ratą, tačiau kiek rodo praktika, būtent kito žmogaus buvimas ir vedimas duoda maksimaliai įmanomą efektą.

Metodikos aprašymas paruoštas pagal informaciją pateiktą www.koucingopaslaugos.lt

bottom of page