top of page

Savęs pažinimas. Kodėl tai svarbu?

Updated: Dec 10, 2020

Kaip pažinti save? Kaip atrasti savo potencialą? Kokios yra mano stiprybės? Šie klausimai užduodami vis dažniau ir dažniau. Tačiau prieš kalbant apie instrumentus ir būdus, skirtus geriau pažinti save, pakalbėkime apie tai, kodėl tai iš viso yra svarbu.


Savęs pažinimo klausimas tapo aktualus tuomet, kai žmonės pradėjo mąstyti. Daugelis filosofų, mistikų, religijos atstovų, psichologų aiškinosi šį klausimą. Kai filosofo Sokrato buvo paprašyta trumpai apibūdinti visą išmintį, kurią jis pasiekė per savo gyvenimą, jo atsakymas buvo labai trumpas: „Pažink save“. Bet jis nepateikė atsakymo, kaip tai įgyvendinti ir kur yra galimų ribos.


Kodėl žmogui taip svarbu žinoti ir rasti atsakymą į klausimą: “Kas aš esu?”


Savęs pažinimas leidžia turėti aiškią savo gyvenimo viziją, daryti sąmoningus pasirinkimus, leidžiančius gyventi kokybišką ir pilnavertį gyvenimą, būti laimingesniais.


Jei žmogus praktikuoja savęs pažinimą:

- jis sugeba pasiekti teigiamų pokyčių gyvenime.

- yra linkęs prisiimti atsakomybę už savo emocijas ir veiksmus, analizuodamas jų kilmės priežastis.

- veikloje patiria mažiau nusivylimų, didėja saugumo, užtikrintumo ir pasitikėjimo savimi jausmas.

- padidėja atsparumas visuomenės spaudimui ar visuotinei panikai, kitų pavydui.

- sumažėja rūpesčiai dėl pinigų. Žmonės tampa atidesni tam, kas iš tikrųjų svarbu, nustoja švaistyti pinigus ir nejaučia poreikio juos taupyti.

- pagerėja asmeniniai santykiai, sumažėja lūkesčiai kito žmogaus atžvilgiu, nes nebeprojektuojamos įsivaizduojamos savybės ir stebuklingi bruožai, kurių pats žmogus neturi. Kitus išmoksta priimti, kaip savo unikalumą ir individualumą turinčias asmenybes.

- geba parodyti jautrumą ir empatiją. Kai žmonės priima savo trūkumus, jie elgiasi švelniau tų trūkumų pasireiškimo kituose atžvilgiu.


Šios išvardintos naudos atrodo iš tiesų patraukliai ir daugelis jau skuba rikiuotis prie starto linijos, siekdami greičiau pradėti savęs pažinimo kelionę. Tačiau siūlau prieš tai užduoti sau klausimą:


“Kokią kainą aš pasiruošęs sumokėti, kad galėčiau naudotis visais aukščiau išvardintais privalumais?”


Rabindranath Tagore, Bengalų filosofas, poetas, muzikantas savo poemoje aprašė poetą, kuris ieškojo Dievo milijonus gyvenimų. Kai kada jis matė jį toli, arti žvaigždžių, ir pradėdavo judėti ta kryptimi, o kai pasiekdavo žvaigždes, Dievas persikeldavo į kitą vietą, kol vieną dieną jis iš tikrųjų pasiekė namą, ant kurio buvo užrašyta: "Dievo namai". Tačiau prieš pasibeldžiant jis išsigando, kad jam galas, nes jo ieškojimai baigti. O po to kas? Taigi jis į duris nepasibeldė ir toliau ieškojo Dievo visoje visatoje, nors ir žinojo kur jo namai. Poema baigiasi žodžiais: "O giliai viduje aš žinau, kad ieškau ne Dievo; mano siekimas maitina mano Ego".


"Už aukščiausios tiesos patyrimą mes turime sumokėti kainą - kaina yra ne kas kita o Ego paleidimas. Taigi, kai tas momentas ateis, nesvyruokite. Dinkite šokdami, dinkite didingai juokdamiesi, dinkite su daina lūpose" - taip rašė Osho.


Taigi, ar jūs pasiruošę paleisti Savo Ego? Savo prisirišimus, baimes, įsitikinimus, įskiepytas dogmas ir vertybes?

Kaip prancūzų filosofas Denis Marquet rašė: “Savęs pažinimas - tai naujo savęs gimimo procesas. Tačiau, kad gimtumėme nauji - turime palaidoti senąjį save. Filosofas nėra knygas valgančios smegenys. Mes visi esame filosofai, kai sutinkame leisti, kad gyvenimas sugriautų mus užliūliuojantį visažiniškumą ir jaukų pasitenkinimą savimi. Filosofuoti reiškia mokytis iš gyvenimo."


Kelias į savęs pažinimą yra nuolatinis tobulėjimas ir keitimasis.


Susitikimas su tikruoju savimi gali mūsų laukti įvairiose situacijose: džiaugsme ir liūdesyje, bendraujant su draugais ar kai reikia priimti sprendimą. Nesunku suprasti, kad tai įvyko: šią akimirką aiškiai jaučiame savo minčių ir jausmų harmoniją, aiškiai suprantame: viskas, ką darome dabar, yra teisinga. Norint pajusti šį vidinį vientisumą, kartais užtenka tik priimti sprendimą ir pasirinkti: man tai tinka arba ne. Nepriklausomai nuo to, ką kiti sako (ar galvoja) apie tavo sprendimą.


Bet ar tai reiškia, kad jūs galite kartą ir visiems laikams rasti savąjį „Aš“? Visai ne.

Net per vieną dieną žmogus gali būti darbuotojas ir draugas, tėvas ir sutuoktinis, liūdėti ir pykti, mylėti ir likti abejingu. "Šios būsenos turi būti nuolat derinamos tarpusavyje", - sako psichodramurtgas Glebas Lozinsky. - Klysta tie, kurie galvoja: „Aš tapau savimi ir dabar amžinai liksiu“. Kelias į save yra nuolatinis tobulėjimas ir keitimasis “.


Šis kelias reikalauja pastangų, sąmoningumo, jūsų dėmesio ir laiko. Kartais atrodo lengviau patikėti, kad esate visiškai pažinęs save, ir atsikratyti bandymų ką nors pakeisti savyje. „Taip, aš tokia ir nieko negaliu pakeisti. Priimk mane tokią, nes aš nepasikeisiu“ - kas iš mūsų negirdėjo kažko panašaus? Tačiau tas, kuris užima tokią poziciją, save riboja. Jis neleidžia sau judėti į priekį.


„Jei manote, kad jūsų esmė yra pastovi ir nekintanti, kad ji nesikeičia visą gyvenimą, esate įstrigę“, - sako britų filosofas Julianas Baggini. - Bet jei esate įsitikinęs, kad nesate esybė, o greičiau procesas, kažkas nuolat kintančio, ši mintis suteikia laisvę, pastumia jus į vystymąsi. Peržiūrėkite vaizdo įrašą prieš penkerius metus, jūs neatpažinsite savęs! Jūs nuolat keičiatės. O tikroji esmė yra ne tai, ką savyje atrandi, o kiek save susikuri. Ir jūs save kuriate nuolat, kiekvieną minutę “.


Ar pasiruošę kurti save iš naujo?

Kviečiu į savęs pažinimo kelionę kartu.


Jeigu jums patiko šis įrašas, pasidalinkite savo įžvalgomis komentaruose. O jeigu manote, kad ši informacija sudomins ir jūsų draugus, tai kviečiu juo dalintis.


Alla.


550 views0 comments

Comments


bottom of page